Strony

środa, 18 września 2013

Involtini di Melanzane


Roladki z bakłażana, czy też z oberżyny, kozi / owczy ser, sos pomidorowy. To chyba odpowiednia charakterystyka dla wegeteriańskiego involtini di melanzane.

Te roladki są dość pracochłonne, trzeba pobrudzić kilka garnków, blender, posiedzieć przy łupaniu pistacji. Jednak warto, z całą pewnością warto, bo efekt jest wystarczającą nagrodą i zachętą do powtórzenia wysiłków J. Tą wersję involtini od czasu odkrycia tego przepisu robiłam już ze 4 razy, w tym 2  - krotnie na przyjęcia.
Widziałam przepisy na sporo odmian tego dania, nawet sama robiłam wg zupełnie innego przepisu, jednak ten jest absolutnie trafiony.

Roladki polecam na przyjęcia, bo pomimo, że to wersja wegeteriańska, to świetnie się nada także dla mięsożernych gości.

Inspiracja z Green Kitchen Stories, a oni za Nigellą Lowson. Wprowadziłam drobne zmiany.








Składniki na 4 - 6 osób:



- 2 bakłażany – pokrojone wzdłuż na cienkie plastry;
- olej do smażenia;

sos pomidorowy:
 - pół czerwonej cebuli – posiekanej;
- 2 lub więcej ząbków czosnku – posiekane;
- 2 puszki krojonych pomidorów;
- chilli;
-  sól;
- olej do smażenia;
- świeżo poszatkowana bazylia;

nadzienie:
- ok. 150 - 200 g. kaszy jaglanej albo bulguru, couscousu pełnoziarnistego lub quinoa;
- ok. 50 g. wyłuskanych pistacji z grubsza posiekanych;
- 1-2 ząbki czosnku – posiekane;
- łyżeczka oregano;
- 2 łyżki dymki z zielona częścią – posiekane;
- jajko;
- 150 g. fety owczo – koziej – pokruszonej;

pozostałe:
 - feta ok. 50 g.;
- garstka posiekanych orzechów pistacjowych;
- liście bazylii z ½ pęczka;



Wykonanie:

1.  Bakłażan: plastry skropić olejem, oprószyć solą i zgrillować w wysokiej temperaturze w piekarniku lub na patelni. Plastry mają być cienkie, jednak nie na tyle, by się porwały w czasie grillowania lub przy nakładaniu farszu.

2. Sos pomidorowy: W rondlu rozgrzać olej i podsmażyć cebulę, czosnek i chilli. Po kilku minutach dodać pomidory, bazylię i sól i pieprz. Podgrzewać przez ok. 20 min.

3. Nadzienie: Gdy bakłażany się grillują, należy ugotować kaszę jaglaną na sypko. Do ugotowanej kaszy należy dodać wszystkie pozostałe składniki nadzienia: fetę, pistacje, czosnek, kapary, oregano, szalotkę. Wymieszać, dosmaczyć w razie potrzeby. Dodać jajko, wymieszać.

4. Roladki: rozłożyć zgrillowane plastry bakłażana i nakładać na początek plastra nadzienie. Zwinąć roladki. Dno naczynia żaroodpornego posmarować sosem pomidorowym, na tym ułożyć roladki. Roladki polać pozostałym sosem, posypać fetą. Zapiekać w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 15-25 minut. Przełożyć na talerze, posypać pozostałymi pistacjami i ustroić listkami bazylii.


 

6 komentarzy:

  1. Kocham roladki z bakłażana nad życie. Właśnie mam w planach kolejne.
    A czy szalotka nie pomyliła Ci się z dymką? Szalotki nie mają chyba "zielonych części" :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej Italio, masz rację, zaraz skoryguję,oczywiście nie chodzi o szalotki, tylko dymki!!! Ja mało eksperymentowałam z roladkami z bakłażana, ale czuję , że to się zmieni:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dzisiaj zrobilam te potrawe z kwinoa - nie przepadam za kwinoa, ale wiem ze jest zdrowa i dlatego jem ;-) w tym przepisie jest to bardzo smaczne! To jest cos czego dawno szukalam - zdrowe, pyszne przepisy, bez pszenicy i mleka - Kinga, wielkie dzieki! Buziaki Olga

    OdpowiedzUsuń
  4. Hej Olga, miło mi, że kolejna osoba zasmakowała w daniach, które jadamy!

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam bakłażany! A roladki wyglądają przepysznie.
    Kiedyś będąc w Warszawie, próbowałam w jednej knajpie gruzińskiej roladek z bakłażana, które w środku miały chyba pastę orzechową i sok z granatu. Były pyszne.
    Twojego przepisu jeszcze nie wypróbowałam, ale coś mi podpowiada, że te roladki są obłędne ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Joanno, roladki z pastą orzechową i sokiem z granatu, to brzmi niesamowicie. Wybieram się do gruzińskiej restauracji w Krakowie i będę wypatrywać w menu roladek :)

    OdpowiedzUsuń