Strony

środa, 9 czerwca 2010

Kiełki, grzyby, tofu z patelni i pak choi

Coś co mi zawsze smakuje, coś co robi się naprawdę w 10 minut i coś co jest pełnowartościowym daniem – kiełki z tofu i grzybami z patelni.

To danie robię w różnych wersjach tj. z różnymi grzybami, z różnymi rodzajami tofu czasem z wędzonym, czasem z naturalnym lub obsmażanym z puszki, z różnorakimi kiełkami, o ile udaje mi się dostać jakieś inne niż te, które opanowały wszystkie markety pod nawą „kiełki na patelnię”. Faktycznie jednak smak dania zależy od przypraw, których się doda. I w zależności od dnia przyprawiam w sposób orientalny lub prawie neutralnie – jak w wersji dzisiejszej. Składniki dobrze się komponują z imbirem, kardamonem, kurkumą, chińska przyprawą 5 smaków lub orientalnymi mieszkankami przypraw.

Tym razem danie zrobiłam z używanymi od lat w kuchni dalekiego wschodu grzybami enoki, które mają delikatny smak, mogą być spożywane gotowane, ale i na surowo. Rekomenduje się je w diecie regulującej system trawienny i wzmacniającej organizm. Różne rodzaje grzybów, przede wszystkim orientalne dostępne są w Auchan w Krakowie. Niestety nie często tam jestem, więc ilekroć mam okazję zaopatruję się w ciekawe produkty, których nie spotykam w moich okolicach. Tak też natrafiłam nie tylko na enoki, ale i na kapustę pak choi, którą po prostu musiałam kupić, choć nie miałam w tamtym momencie jeszcze pomysłu jak się ją przyrządza.

Składniki dla dwóch osób:

- kiełki fasoli adzuki, ciecierzycy i przenicy.;
- 140 g. tofu pokrojonego w kostkę;
- 100 g. grzybów – u mnie enoki – pokrojone na mniejsze kawałki;
- oliwa z oliwek lub olej do smażenia;
- sos sojowy do smaku;
- kurkuma – ½ łyżeczki;
- ewentualnie sól,
- mielona papryczka chilli

- makaron ryżowy do podania

Kapusta po chińsku pak choi:

- jedna główka kapusty przekrojona na pół lub dwie mniejsze;
- filiżanka bulionu;
- dwa ząbki czosnku drobno pokrojone;
- łyżeczka świeżo posiekanego imbiru;
- łyżeczka masla lub innego zdrowszego tłuszczu


Wykonanie:

1. Rozgrzać patelnię z grubym dnem z olejem. Następnie wrzucić kiełki. Po ok. 3 minutach smażenia dołożyć grzyby, a po chwili tofu. Całość smażyć jeszcze 3 minuty, następnie doprawić sosem sojowym i przyprawami;
2. W czasie smażenia warzyw przygotować wg przepisu makaron.
3. Kapustę w całości dusić w bulionie z dodatkiem jednego ząbka czosnku i z imbirem przez ok. 5 minut, następnie kapustę wyjąć, do bulionu dodać drugi ząbek czosnku i gotować, aby część płynu odparować. Kapustę podawać polaną sosem z bulionu.





1 komentarz:

  1. Jak dla mnie brzmi to bardzo egzotycznie:) Chetnie sprobowalabym, jaki calosc ma smak...
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń