Strony

wtorek, 20 sierpnia 2013

Quinoa falafel z marchewką i sosem z tahini


Nasza kuchnia tej wiosny weszła w fazę vegeburgerów i vege falafeli. Kilka przepisów za nami, jednak bez zdjęć, więc powtórka będzie konieczna.
Tym razem zdążyliśmy zrobić kilka ujęć, jednak tak tylko dla wyobrażenia rodzaju dania, bo muszę popracować na „ciastem”, aby burgery i falafele nie rozpadały mi się w piekarniku lub na patelni. A przy falafelach, dodatkowo, aby zachowywały kulisty kształt. Szczęśliwie zmieniony wygląd nie wpłynął na smak, który bardzo przypadł całej rodzinie do gustu. Ja dodatkowo przepadłam gdy spróbowałam sosu, bo tak bardzo szaleję za tahini w każdej formie.
Falafele podałam z bulkami z piekarnika (dla mnie chleb z pełnego przemiału) z dodatkiem sosu jogurtowo – tahihinowego. Pycha!

A do tego urocza wiosenna sałatka.


 
Przepis ze Sprouted kitchen.


Składniki dla 4 osób:

- ok. ½ kubka quinoa – ugotowanej wg przepisu;
- kubek marchewki – pokrojonej dowolnie;
- ½  kubka zielonej dymki - pokrojonej w plasterki;
- ok. 130 g. suchego grochu włoskiego – ciecierzycy – namoczonej, a następnie ugotowanej (ok. 400 g. po ugotowaniu);
- 3 łyżki poszatkowanej pietruszki – u mnie więcej;
- 2 łyżki soku z cytryny – u mnie mniej;
-  2 jajka;
- 1 łyżeczka kuminu;
- 2 łyżeczki kolendry;
- 2 łyżki opiekanych ziaren sezamu;
- 2 ząbki czosnku – u mnie więcej;
- sól, pieprz;

na dressing z tahiny:

- jogurt naturalny – u mnie z firmy TOTAL;
- 1/4 kubka tahini – dałam podwójną ilość jeśli nie więcej;
- skórka z ½ cytryny – pominęłam;
- szczypiorek – ilość do smaku – drobno posiekany;
- sól, pieprz;

dodatkowo:

-  2 zielone ogórki gruntowe pokrojone w długie zapałki – z całej długości ogórka;
-  2 łyżki oleju do smażenia;
- bułki, chleb pełnoziarnisty, warzywa na sałatkę


Wykonanie:

1. DRESSING: W czasie, gdy quinoa się gotuje należy przygotować dressing poprzez wymieszanie jogurtu, tahiny, skórki cytrynowej – ja pomięłam skórkę – szczypiorku, pieprzu i soli. Gotowy dressisng należy odstawić do lodówki.

2. FALAFEL: Ugotowaną ciecierzycę należy wymieszać z czosnkiem, kolendrą, kuminem, marchewką, natką pietruszki dymką, sezamem, sokiem z cytryny i zmiksować blenderem. Dodać ugotowaną quinoa, doprawić solą i pieprzem do smaku i jeszcze raz krótko zmiksować. Ciasto odstawić do lodówki na co najmniej godzinę.

3. Na średnio rozgrzanej patelni na oleju układać po dwie łyżki ciasta, formułować kulki. Smażyć po 3 minuty z każdej strony, spłaszczając nieco szpatułką.

4. PODANIE:  na ciepłych bułkach lub pieczywie pełnoziarnistym podgrzanych w  piekarniku ułożyć gorące falafele, na tym położyć zapałki z ogórka, następnie dodać po łyżce lub więcej sosu z tahini. Podawać z sałatką lub dowolnymi warzywami.




3 komentarze:

  1. A czy falafel nie jest z założenia vege? :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Igorze, ex definitio falafel jest wege, ale spotkałam się z tym, ze pod tą nazwą były ukryte kulki mięsne przyprawiane kuminem i innymi charakterystycznymi dla środkowego wschodu przyprawami.

    OdpowiedzUsuń