Strony

środa, 23 października 2013

Sezonowa lasagna z kurkami



Tą lasagne robię od roku w sezonie kurkowym  przynajmniej raz. W tym raku zrobiłam dwukrotnie, bowiem raz wersję zmieniłam i dodałam przełożenie bobowe i ta wersja właśnie jest na zdjęciach.




Inspiracja z Kwestii Smaku.

Składniki na 4 osoby:
 
- makaron lasagne – co najmniej 12 płatów – najlepiej pełnoziarnisty;
- cebula- pokrojona w drobną kostkę;
- 2 ząbki czosnku  - posiekane drobno;
- ok. 350 – 400 g. kurek - umytych, osuszonych i pokrojonych na mniejsze części;
- ok. 80 g. parmezanu;
- ok. 200 g. sera koziego lub ricotty albo mieszanki obu;*
 - sól, pieprz do smaku;
- mleko – kilka łyżek;
- rozmarynnajlepiej świeży;
- olej do smażenia;
- orzeszki piniowe – zastąpiłam tym razem pekanami – kilka łyżek – posiekanych z grubsza;

opcjonalnie na warstwę bobową:

bób ok. 250 g. – uparowany lub ugotowany i wyłuskany, mięta świeża drobno posiekana, ząbek czosnku – posiekany, ok. 100 g. ricotty;


* dla mnie serek kozi, zwłaszcza z rolady pleśniowej ma dominujący, charakterystyczny smak, więc daję jedynie część serka koziego i dużo ricotty, co pozwala mi delektować się smakiem kurek nie zdominowanych przez serek


Wykonanie:

1. Na rozgrzanym oleju na patelni należy podsmażać kurki do odparowania, następnie dodać cebulę i czosnek smażyć do zeszklenia, dodać ½ orzechów, doprawić solą, pieprzem, rozmarynem. Odstawić.

2. Z farszu kurkowego wziąć 1/3 i zmiksować w blenderze wraz z mlekiem i  parmezanem.

3. Pozostały farsz kurkowy wymieszać z rozdrobnionym serkiem kozim lub z ricottą, doprawiając w razie potrzeby.

4. Podgotować płaty lasagne, a następnie na dnie naczynia żaroodpornego rozsmarować odrobinę zmiksowanego farszu kurkowego, na to nałożyć płaty lasagne, a na nie warstwę farszu kurkowego z serkiem kozim/ ricottą. Ponownie ułożyć płaty lasagne i raz jeszcze warstwę farszu kurkowego. Całość przykryć ostatnią warstwą lasagne. Wierzch makaronu wysmarować zmiksowanym farszem kurkowym, posypać orzechami.

5. Całość zapiekać w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 20 minut.

6. W przypadku robienia warstwy bobowej, należy ugotowany bób rozgnieść praską do kartofli wraz z pozostałymi składnikami – miętą, czosnkiem, ricottą i doprawić. Tą warstwę należy położyć jako pierwszą na płatach lasagne, kolejna to farsz kurkowy. W razie robienia tej warstwy, należy zmniejszyć ilość warstwy kurkowej, gdyż potrzebna będzie tylko do jednego przełożenia.








wtorek, 15 października 2013

Tajskie curry z dynią i ananasem w mleku kokosowym


Dynia podbiła moje serce rok temu po latach, kiedy na jej widok mówiłam blee J. Wraz moim zachwytem nad dynią pojawił się zachwyt domowników. To wydanie dyni w zeszłym roku było hitem i tłukłam je dobrych kilka razy w sezonie dyniowym. No, a to nobilitacja wielka, bo jeśli ktoś zaglądał na bloga, to wie, że my rzadko kiedy powtarzamy to samo danie. Dania, które wyjątkowo nam przypadły do gustu pojawiają się 2 maksymalnie 3 razy w sezonie, więc dynia w mleku kokosowym z dwoma rodzajami ryżu to był prawdziwy hit, bo wielokrotność jej pojawiania się na naszym stole przekroczyła magiczną trójkę J.



Zdjęcia pochodzą z zeszłego roku. Wtedy jeszcze był czas na ich robienie z rzadka. Aktualnie życie przyspieszyło tak, że już nie kontroluję upływających dni tygodnia. I pomyśleć, że w zeszłym roku narzekałam na tempo życia, kiedy dziś wydaje mi się ono lekkim truchtem z dużą ilością przystanków, wobec obecnego galopu. Aż boję się pomyśleć co będzie za rok…



Ale ad rem. Oto przepis z niezawodnego BBC Good Food.
Cytuję w oryginale.


Składniki na 4 osoby:

- cebula- pokrojona w kostkę;
- średniej wielkości dynia ok. 500 g. – obrana, wypestkowana, pokrojona w cząstki;
-  4 łyżeczki pasty curry -  ja daję przyprawę curry do smaku;
- 140 g. groszku - może być mrożony;
- ok. 240 g. cząstek ananasa z puszki – ja daję obranego i pokrojonego w cząstki ananasa;
- olej do smażenia;
-  200 ml. bulionu;
- 200 ml. mleczka kokosowego light – dawałam więcej;
- kolendra – świeża, posiekana + kilka liści do dekoracji;

dodatkowo:
- ryż biały i czarny:
lub
- makaron;
- chilii dla koloru i ostrej nuty smakowej w razie używania curry w proszku;

Wykonanie:

1. Na rozgrzanym oleju w woku lub patelni z grubym dnem, należy podsmażać cebulę ok. 5 min., aż zmięknie. Dodać pastę curry, dynię, mleczko kokosowe i bulion. Podgrzewać 15-20 minut, do czasu, aż dynia zmięknie. Należy jednak pilnować, aby nie zmiękła za bardzo, bo zacznie się rozpadać.

2. Po 10 minutach gotowania dyni należy dodać zielony groszek.

3. Po tym czasie należy dodać ananasa i kolendrę. Całość gotować jeszcze przez kila minut.

4. Curry podawać z ryżem lub makaronem, ustrojone listkami kolendry. U mnie dodatkowo curry pokropione odrobiną mleka kokosowego.