Groszek ugotować na parze, co zajmuje 5-7 minut. Następnie wymieszać z miętą i łyżką oliwy na porcję.
środa, 30 czerwca 2010
Zielony groszek z miętą
Groszek ugotować na parze, co zajmuje 5-7 minut. Następnie wymieszać z miętą i łyżką oliwy na porcję.
Halibut duszony na mibumie z szafranem oraz sałatka z kiełków pszenicy
Inspiracją do tego przepisu była – mibuma – o której istnieniu dowiedziałam się 2 tygodnie temu w Auchan w Krakowie. Na rynku polskim pochodzi z gospodarstwa Majlertów. Mibuna ma delikatny smak, jakkolwiek jest on bardziej wyraźny i trochę silniejszy niż w przypadku mizuny. Może być przyrządzana w dowolny sposób stosowany dla orientalnych warzyw liściowych, np. w zupach, gotowana na parze, podsmażana na mocno rozgrzanym oleju sama lub z innymi warzywami lub mięsem, drobiem, rybą.
Natomiast sałatka z kiełków pszenicy zaskoczyła mnie zupełnie. Powód tego zaskoczenia był prozaiczny – nie znałam wcześniej smaku kiełków pszenicy, więc sądziłam, że będą podobne do tych smaków kiełków, która znam i używam np. brokuła, lucerny, soczewicy, rzodkiewki, słonecznika, czy fasoli mung lub kiełków fasoli, grochu, czy ciecierzycy. A tu pyszne chrupiące, wymagające gryzienia i słodkie kiełki, które z podanymi dodatkami stanowiły całość idealną.
Same zaś kiełki pszenicy są jednym z najbogatszych źródeł witamin A, B C i E. Zawierają szczególnie duże ilości magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, niacyny, tiaminy i kwasu pantotenowego. Poprawiają pracę serca oraz przeciwdziałają starzeniu się organizmu. Dokładny skład na: http://www.sfd.pl/kielki_pszenicy-t272054.html.
Składniki dla dwóch osób:
- filety z halibuta x 2 lub inne białej ryby o neutralnym smaku, o łącznej wadze co najmniej 300-350 g.
- mibuna ok. 200 g;
- ząbek czosnku pokrojony w cienkie plaserki;
- łyżka migdałów w slupkach;
- bulion warzywny – pół filiżanki;
- szafran;
- kurkuma;
- cytryna;
- sól, pieprz;
- oliwa z oliwek lub olej do smażenia;
Sałatka:
- opakowanie kiełków przenicy;
- pół większej marchewki startej na grubych oczkach;
- łyżka rodzynek;
- 2 łyżki oliwy z oliwek extra virgin;
- 1,5 łyżki octu balsamicznego;
- odrobina pieprzu i soli;
Wykonanie:
1. Rybę skropić cytryną, oprószyć solą i pieprzem, następnie filety pokroić w paski o długości nie większej niż 3-4 cm i szerokości 1,5 cm.
2. Mibumę umyć i pokroić na większe kawałki.
3. Na patelni z grubym dnem rozgrzać olej i smażyć na nim czosnek, migdały i mibumę przez chwilkę – ok. 30 sekund. Dodać rybę i zalać bulionem. Przykryć przykrywką i dusić przez 10 minut.
4. W trakcie duszenia doprawić rybę szafranem. Można dodatkowo dodać odrobinę kurkumy.
Sałatkę z kiełków przygotować przez wymieszanie wszystkich składników.
Smacznego.
wtorek, 29 czerwca 2010
Ryż - słów kilka o odmianach, pochodzeniu, wartościach odżywczych
Sama nieustannie poszukuje informacji o produktach, których używam lub, które właśnie odkryłam jak np. pak choi kilka tygodni temu, czy mibumę równo tydzień temu. Tak kiedyś odkryłam orkisz, amarantus w ziarnach i poppingu, quinoa, gdy jeszcze prawie nikt o nich nie słyszał, a ich dostępność w sklepach ze zdrową żywnością była znaczenie ograniczona. Ciągle dowiaduję się i uczę czegoś nowego, jakiś czas temu o olejach do smażenia i smażeniu w ogóle, bo choć od dawna wiedziałam, że smażenie jest niezdrowe, to gdybym sama sobie zadała pytanie - dlaczego – moja odpowiedź okazałaby się powierzchowna. Ale temat smażenia zasługuje na odrębny wpis. Aktualnie próbuję różnych kiełków i gromadzę o nich informacje, podobnie sprawa ma się z ziołami i przyprawami, bo ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że ich różnorodność wykracza znacznie poza kilka powszechnie używanych. A łącząc określone zioła z poszczególnymi produktami, zgodnie ze sprawdzonymi i uznanymi propozycjami, które to połączenia nigdy nie przyszłyby mi do głowy, doświadczam absolutnej eureki. Jak np. dzisiaj, kiedy połączyłam, co podobno klasyczne i znane, zielony groszek z miętą .
Ale do rzeczy, bo o ryżu być miało.
Zebrane wiadomości pochodzą z różnych stron internetowych, bo tak było mi to najwygodniej zebrać i stanowią tylko bardzo ogólną informację, bo to temat rzeka, a na blogu chciałam zamieścić tylka najistotniejszych widomości o ryżu.
Szacuje się, że na świecie rośnie ponad 40 tys. odmian ryżu. Różnią się one kształtem ziarna oraz zawartością głównego składnika skrobi.
Zatem wg sposobu obróbki wyróżnić można:
Ryż brązowy - Najmniej przetworzony, a zarazem najbardziej wartościowy (najbogatszy w składniki odżywcze: składniki mineralne i witaminy oraz błonnik pokarmowy), czyli naturalny, z którego w procesie obróbki usuwa się tylko niejadalną łuskę (ziarna nie są polerowane tzn. usuwane są tylko łupiny; zalążki i otręby zostają). Wymaga on dość długiego gotowania - około 30-35min.
Ryż biały, zwany też polerowanym, otrzymuje się po usunięciu z ziarna wierzchnich warstw (jest pozbawiony zarówno łupiny, zalążka jak i otrębów). Ma on delikatniejszy smak niż ryż brązowy i krócej się gotuje - 15-20min.
Ze względu na kolor wyróżnia się ryż czarny (czarny ryż indonezyjski), czerwony (czerwony ryż Camargue), żółty (żółty słodki ryż Mochi) oraz zielony (ryż Aplati).
Ja dodałabym jeszcze jedno kryterium podziału - ze względu na konsystencje po ugotowaniu – sypki np. basmanti lub kleisty np. jaśminowy.
A teraz słów kilka o najbardziej znanych odmianach.
Ryż długoziarnisty
Znalazłam też następujące porównanie ze względu na wartości odżywcze:
sobota, 26 czerwca 2010
Aromatyczny czarny ryż ze szparagami i grzybami
Jest to danie składające się z kilku zaledwie składników. Jednak jest niecodzienne i to nie tylko ze względu na kolor, bo przede wszystkim smak potrawy jest zupełnie odbiegający od tradycyjnego smaku ryżu z grzybami, z reguły z pieczarkami. Zresztą ryż z pieczarkami jest całkiem dobrym nadzieniem do zapiekania nadziewanych warzyw np. papryki, cukinii, jest też dobrą bazą do zapiekanek z ryżu….
Niemniej ten ryż z grzybami tj. czarny ryż ze względu na charakterystyczny smak tej odmiany ryżu jest bardziej szlachetny, ma się ochotę smakować każdy nabierany widelec. Z reguły robię to danie z boczniakami, ale tym razem zdobyłam azjatycką odmianę grzybów na literę „s”, których nazwę niestety zapomniałam. W kżdy razie nie były to shitake. Miały bardzo delikatny smak i dobrze komponowały się z ryżem. Danie zyskało na smaku, bo korzystając z sezonu na szparagi użyłam świeżych. Z reguły, kiedy robię ryż ze szparagami z zalewy, dodaję dodatkowo suszone pomidory. Tym razem też dodałam, ale było to zbyteczne, bo jak się okazało wyraźny i pełny smak szparagów i ryżu oraz delikatne grzybki nie potrzebowały już charakterystycznych w smaku pomidorów. Dlatego polecam pomijać suszone pomidory, gdy używa się świeżych szparagów.
Składniki dla jednej osoby:
- czarny ryż – 50 g. ugotowany wg przepisu;
- szparagi 1/3 pęczka zielonych szparagów ugotowanych na parze;
- grzyby – pokrojone na mniejsze kawałki;
- ser grana padano lub inny twardy typu parmezan;
- olej do smażenia;
- oliwa z oliwek;
- sól, opcjonalnie zioła np. koperek;
- suszone pomidory opcjonalnie x 5 pokrojone na paseczki i przekrojone na pół.
Wykonanie:
- Grzyby podsmażyć na oleju.
- Uparowane szparagi pokroić na kilkucentymetrowe kawałki.
- Ser, obieraczką do warzyw lub specjalnym nożykiem, pokroić na cienkie plasterki - wióry.
- Do ugotowanego ryżu dodać grzyby, szparagi bez główek i pomidory o ile się ich używa. Całość wymieszać i doprawić solą, skropić oliwą z oliwek. *
- Nałożyć ryż na talerz, powkładać główki szparagów i posypać góry wiórami - plasterkami sera.
Podawać z sałatkami lub surówkami. U mnie najprostsza z możliwych surówek z pomidora, ogórka, cebuli, czerwonej papryki i mnóstwa koperku, z olejem lnianym.
* Czarny ryż ma to do siebie, że zabarwia wszystko co się do niego doda, więc kolorowe warzywa i grzyby też stają się prawie czarne lub czarno – bordowe.
piątek, 25 czerwca 2010
Makron podwójnie szparagowy dla miłośników roqueforta
A teraz kolejna wersja makaronu z sosem szparagowym o mocnym charakterystycznym smaku ze względu na dodatek sera pleśniowego – roquefort. Jest to francuski ser, którego nazwa pochodzi od miejscowości Roquefort-sur-Soulzon. Jest jednym z najstarszych i najsłynniejszych gatunków sera. Był już wysoko ceniony przez starożytnych Rzymian i wspomniany przez Pliniusza Starszego w Historia naturalis. Opisywany jako król serów przez Brillat-Savarina w Fizjologii smaku. Sery tego typu dojrzewają w jaskiniach o odpowiedniej wilgotności i temperaturze (ok. 7°C) - w warunkach sprzyjających rozwojowi szlachetnych pleśni Penicillium roqueforti. Nazwa Roquefort jest prawnie zastrzeżona i może być stosowana tylko do serów dojrzewających w naturalnych grotach w Roquefort-sur-Soulzon (Jaskinie Cambalou). Informacje zaczerpnęłam z Wikipedii.
Składniki:
· Pęczek zielonych szparagów, obranych, pokrojonych na 3 cm kawałki i ugotowanych na parze al dente;
· Makaron razowy ok. 220 -250 g ugotowany al dente;
· 2-4 łyżek jogurtu greckiego lub innego naturalnego;
· 60-80 g. sera roquefort;
· 2 łyżki orzechów włoskich posiekanych oraz dodatkowo kilka orzechów;
· Sól, pieprz do smaku;
· 2 łyżki oliwy z oliwek.
Wykonanie:
1. Uparowane 2/3 łodyg szparagów (bez główek) zmiksować w blenderze z jogurtem, kilkoma orzechami włoskimi, dodać oliwę z oliwek oraz rozkruszonego roqueforta.
2. Międzyczasie nastawić makaron.
3. Na patelni z grubym dnem podgrzać zmiksowane szparagi z serem, następnie dodać posiekane orzechy włoskie oraz odłożoną 1/3 część łodyg i główki szparagów. W razie potrzeby doprawić.
Makaron podawać od razu po ugotowaniu z nałożonym na wierzch sosem.
wtorek, 22 czerwca 2010
Słodkawo-ostra wołowina curry z mango i migdałami
· 220-250 g. polędwicy wołowej pokrojonej w kostkę
· 1 dojrzałe mango
· 150 ml bulionu
· 2-3 łyżki migdałów (słupki)
· ½ - 1 łyżeczki curry *
· 1/2 łyżeczki pikantnego sosu chilli lub przyprawa suszone chilli*
· sól
· olej do smażenia
*ilości przypraw są zależne od indywidualnego smaku, ja sama czasem robię bardziej curry, czasem bardziej chilli :)
Opis przygotowania:
1. Wołowinę obsmażyć przez 30 sekund na mocno rozgrzanej patelni z grubym dnem, zalać bulionem i gotować do pożądanej miękkości.
2. Mango obrać ze skórki, usunąć pestkę i drobno pokroić. Włożyć do bulionu. Dodać migdały i curry, gotować do momentu aż mango się lekko rozgotuje.
3. Przyprawić do smaku solą i pieprzem
Potrawa najlepiej się komponuje z ryżem, ewentualnie z makaronem ryżowym.
Koniecznie podawać z sałatkami lub surówkami. U nie tym razem sałatka z dużą ilością awokado.
Ryba duszona na słodkiej potrawce z fasoli
- 2 filety z białej ryby, u mnie halibut, ewentualnie limanda skropione sokiem z cytryny, oprószone solą i pieprzem;
- 2/3 filiżanki suszonych śliwek – pokrojonych na paski;
- 2/3 filiżanki suszonych krążków jabłka - pokrojonych na paski;
Wykonanie:
1. Do podgotowanej fasoli dołożyć suszone śliwki i jabłka i dusić ok. 20-30 minut w zależności od tego czy chce się, aby owoce bardziej lub mniej się rozgotowały. Jeśli chcemy, aby owoce rozgotowały się na sos, czas gotowania musi być wydłużony, a w końcowej fazie należy gotować bez przykrycia, aby odparować nadmiar wody.
2. Po uzyskaniu pożądanej konsystencji fasoli i owoców, na fasoli ułożyć rybę, częściowo przykrywając ją fasolą. Patelnię przykryć pokrywką i dusić przez 10 – 12 minut. Po tym czasie ryba jest gotowa.
Ja rybę podaję z sałatkami i surówkami. Tym razem surówka z selera z rodzynkami i orzeszkami ziemnymi doprawiona jogurtem oraz sałatka z przewodnią nutą kiełków i awokado z dresingiem na bazie octu balsamicznego i oliwy z oliwek extra virgin oraz melon.
Jest to danie bogate w białko dzięki rybie i fasoli, a dodatkowo niskotłuszczowe, gdyż białe ryby nie należą z reguły do tłustych.
Rybę można serwować z ryżem pełnoziarnistym, o ile się łączy węglowodany i białka w jednym posiłku.
czwartek, 17 czerwca 2010
Kaszanka zapiekana z jabłkami i gruszkami i duszona młoda kapusta – polski obiad
W tym tygodniu pojawiła się u nas kaszanka i młoda kapusta. Jako, że nie wszędzie (mam na myśli kraje europejskie) kaszanka występuje, stąd uznałam, że taki zestaw zasługuje na miano polskiego obiadu.
- cebula pokrojona w plastry;
- duże jabłko;
- duża gruszka;
- kaszanka- ilość wg możliwości*;
- olej do smażenia;
* u mnie3 rodzaje: z kaszą jaglaną, z kaszą gryczaną i tradycyjną
Wykonanie:
1. Jabłko i gruszkę obrać i pokroić w grubsze plastry lub kawałki.
2. Naczynie żaroodporne skropić olejem do smażenia a następnie ułożyć na dni kaszankę, owoce oraz cebulę. Można ponownie skropić olejem.
3. Naczynie żaroodporne wstawić do nagrzanego piekarnika na 180-190 stopni i zapiekać 25-30 minut.
Podawać z młodą duszoną kapustą lub z zestawem ulubionych warzyw np. z tartą marchewka, tartym selerem albo brokułami na parze.
wtorek, 15 czerwca 2010
Placki z quinoa i warzyw
- quinoa ok. filiżanka. ugotowana wg. przepisu.;
- ½ drobno pokrojonej malej cebuli;
- drobno pokrojony por;
- mała marchewka lub ½ większej potarta na grubych oczkach;
- seler- tyle ile marchewki, potarty na grubych oczkach;
- 1- 2 łyżki poszatkowanego koperku*;
- olej do smażenia;
- bulion warzywny;
- jajko lub 2 (w zależności od ilości masy);
- 2-3 łyżki potartego żółtego sera o wyraźnym smaku;
- sól, pieprz.
* smak placków można zmienić dodając różne przyprawy np. kolendrę, imbir... lub mieszanki typu garam masala
Wykonanie:
1. W dużym garnku poddusić do miękkości warzywa w niewielkiej ilości bulionu. Warzywa nie powinny być rozgotowane.
2. Po ugotowaniu quinoa należy ją wymieszać z uduszonymi warzywami, jajkiem, tartym serem, koperkiem. Doprawić solą i pieprzem do smaku.
3. Można obtoczyć placki w mące, ja tego nie robię.
4.Formułować placuszki i smażyć z każdej strony na patelni gilowej, aż do lekkiego zarumienienia, chyba, że się lubi przypieczone.
Ja serwują placki z zielonymi warzywami lub z sosami na bazie jogurtu np. z sosem koperkowym lub typu cadzyki.
Smak opisanych placków na życzenie męża i z uwagi na 2,5 - latkę jest delikatny i dość neutralny, co jest wynikiem użycia małej ilości przypraw.
poniedziałek, 14 czerwca 2010
Roladki z halibuta z hiszpańską suszoną szynką serwowane z białą fasolą na posłaniu z rukoli z miodowym dressingiem
Składniki dla dwóch osób:
Roladki:
- filety z halibuta x 3 lub inne białej ryby o neutralnym smaku, o łącznej wadze co najmniej 300-350 g.
- szynka suszona, tyle plasterków ile roladek;
- bulion warzywny – pół filiżanki;
- mały kieliszek białego wina;
- cytryna;
- sól, pieprz;
- oliwa z oliwek extra virgin do podania dodatkowo;
- 1,5 łyżki uprażonych na suchej patelni orzeszkó pinii;
- wykałaczki.
Fasola:
- szklanka ugotowanej białej fasoli, uprzednio namoczonej przez noc;
- łyżeczka miodu;
- 3 łyżki oliwy z oliwek extra virgin;
- 1,5 łyżki octu balsamicznego;
- sól, pieprz;
- duża garść rukoli;
1. Rybę skropić cytryną, oprószyć solą i pieprzem, następnie filety przekroić wzdłuż i jeśli są długie, to każdą podłużną część przekroić na dwie mniejsze o długości ok.20 cm.
2. Każdy kawałek ryby owinąć plastrem szynki i zawinąć tak, by szynka była na zewnątrz. Roladki spiąć wykałaczkami i ułożyć na dnie naczynia żaroodpornego.
3. Rybę polać bulionem i winem, tak by na dnie naczynia było ok. 0,5 cm płynu, następnie wstawić naczynie do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Zapiekać przez 15 - 20 minut. W tym czasie przynajmniej 2 razy roladki polać bulionowo – winnym sosem.
4. Gotową potrawę na talerzu skropić oliwą z oliwek i posypać orzeszkami pinii.
5. Ugotowaną fasolę ułożyć w indywidualnych miseczkach na rukoli, skrapiając obficie dressingiem. Do sporządzenia dressingu konieczne jest dobre wymieszanie oliwy z octem balsamicznym (mieszać, aż do uzyskani emulsji, wówczas dodać miód, sól i pieprz).
Smacznego.